Ana Sayfa     Hakkımızda     Araçlarımız     Fiyat Listesi     Rezervasyon     Kiralama Koşulları     Faydalı Bilgiler     İletişim  
  Bilgi Merkezi
izmir havalimanı araç kiralama
rent a car izmir
adnan menderes rent a car
dalaman havalimanı araç kiralama
bodrum havalimanı araç kiralama
İzmir Genel
izmir oto kiralama
izmir havaalanı araç kiralama
izmir havaalanı rent a car
izmir otogar rent a car
bornova rent a car
gaziemir rent a car
izmir limanı rent a car
rent a car önerilerimiz
araç kiralama izmir fiyatlarımız
oto kiralama izmir
araba kiralama süresi
araba kiralama izmir ödeme
araç kiralama fiyatları
araç kiralama fiyatları izmir
car rental
Cheap Car Rental
ekonomik araç kiralama
filo kiralama
filo kiralama izmir
filo oto kiralama izmir
izmir araç kiralama
izmir araba kiralama
izmir oto kiralama
izmir rent a car
izmir filo araç kiralama
izmir filo kiralama
izmir' de rent a car firmaları
kiralık araç alternatifleri
kiralık oto kaza durumunda ne yapmalıyım
izmir havaalanında kiralık araba
kiralık araba renk seçimi
kiralık araç izmir rezervasyon
kiralık oto izmir
kiralık araba izmir
oto kiralama
oto kiralama fiyatları
ucuz oto kiralama
ucuz araç kiralama
çeşme
foça
bergama
gümüldür
kuşadası
seferihisar
şirince
urla
adnan menderes araç kiralama
karaburun
balçova
bornova
buca
çiğli
gaziemir
güzelbahçe
karşıyaka
konak
narlıdere
ayvalık
bodrum
burhaniye
dalaman
datça
didim
edremit
fethiye
marmaris
 
  Duyuru - Haber 
Geniş Araç Filomuzla Hizmetinizdeyiz...
Otomobil Dünyasından Haberler
Otomobil Terimleri Sözlüğü
Sıkça Sorulan Sorular ?
Merkez Ofisimiz Bornova' ya Taşındı...
Gaziemir' de Hizmetinizdeyiz...
Lütfen rezervasyon formunu doldurunuz..
En kısa zamanda sizinle irtibata geçilecektir.
Kazım Dirik Mah. 216 Sok. No: 21/A Özkanlar Bornova - İZMİR
GSM: 0 537 828 10 11
Kroki için tıklayınız..
  Bilgi Merkezi  »  narlıdere

Narlıdere, İzmir il sınırları içinde yer alan bir ilçe olup, kent merkezinde bulunmaktadır. Doğusunda Balçova, batısında Güzelbahçe, güneyinde Menderes ilçeleri ile, kuzeyinde İzmir Körfezi ile çevrelenir. İlçenin yüzölçümü 63 km² kadardır. 2008 yılı sayımına göre nüfusu 63.020'dir.

Narlıdere’ ye Nasıl Gidilir :

Narlıdere’ ye Konak tarafından Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndan Üçkuyular iskelesinin bulunduğu yerdeki büyük kavşaktan sola dönüp İzmir-Çeşme Otoyolunda girerek ve Narlıdere ayrımına kadar Otoyol’ u takip ederek ulaşabilirsiniz.

Alize Oto Kiralama Merkez Bornova – Narlıdere Merkez arası 24 km’ dir. İzmir Adnan Menderes Havaalanı – Narlıdere arası 22 km’ dir. İzmir Şehirler Arası Otogar – Narlıdere arası 23 km’ dir.

Alize Rent a Car Havaalanı ve Otogar teslimatlarında ek ücret alınmamaktadır. Mesai saatleri içinde Şehir sınırlarında merkezi noktalardan ücretsiz araç teslim alabilirsiniz. Ayrıntılar için Web Sitemizi inceleyebilirsiniz veya Merkez Ofisimiz ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Alize Rent a Car İzmir Ofislerini arayarak Araç Kiralama Rezervasyonunuzu 7/24 e-posta yolu ile, İnternet sitemizdeki Rezervasyon (İletişim) Formunu Doldurarak veya Telefon yolu ile yapabilirsiniz. Narlıdere’ de Alize Oto Kiralama Personeli tarafından işlemlerinizi tamamlayıp ödemenizi Kredi Kartı veya Peşin olarak yapabilir ve daha sonra yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

İlçede biri özel toplam 12 ilköğretim okulu, biri özel toplam 4 ortaöğretim kurumu bulunmakta olup, 6.829 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda 372 öğretmen görev yapmaktadır. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bu ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. İlçede sağlık hizmetleri, üç sağlık ocağı ve bir sağlık evi tarafından verilmektedir. Narlıdere, prestijli konut alanlarının hızla geliştiği bir yerleşim yeri özelliği kazanmıştır. İlçede 1.500 civarında konut jeotermal enerjiyle ısıtılmaktadır.
Narlıdere ilçesinin sınırları içinde ayrıca olimpik yüzme havuzu vardır. Bu yüzme havuzu yirmi üçüncüsü İzmir'de düzenlenen Universiade oyunlarında ihtiyaç duyulduğundan yapılmıştır. Güney Deniz Saha Komutanlığı, Ege Ordu Komutanlığı, Narlıdere Kışlası ve lojmanları da Narlıdere'de bulunmaktadır.
Narlıdere Şehitliği, Kurtuluş Savaşı döneminde canlarını vatan uğruna veren gençlerin anısına yapılmış olup Atatürk Kültür Merkezi'nin karşısındadır. Toplam on dokuz mezar bulunan Narlıdere şehitliği'ne, ilk olarak I. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Deniz Topçusu tarafından iki kez topa tutulan Sancakkale de ilk saldırıda şehit olan altı subay ve er gömülmüştür. Şehitlikte ayrıca, 15 Mayıs 1919'da İzmir'in işgali sırasında, Yunan kuvveti ve yerli Rumlar tarafından şehit edilen. 17. Kolordu Asker Alma Heyeti Başkanı ve Garnizon komutanı Albay Süleyman Fethi Bey ve 8 asker ile çeşitli zamanlarda şehit olan dört görev şehidinin mezarı bulunmaktadır.
Atatürk Kültür Merkezi, Narlıdere'deki en büyük kültür tesisi olup içinde düğün salonu da bulunmaktadır. Modern pazaryeri, diğer beldeler için örnek alınan bir pazaryeri projesidir. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1056 konutluk Narkent toplu projesi sedece İzmir'e değil Türkiye'ye örnek bir kentsel dönüşüm modeli olarak Narlıdere'nin en güzel sırtlarında yükselmektedir.
İlçedeki Liseler; Narlıdere Anadolu Lisesi, Mehmet Seyfi Eraltay Lisesi, Rasim Önel Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesi, Özel Takev Anadolu ve Fen Lisesi.
İlçedeki İköğretim Okulları; 12 Eylül İlköğretim Okulu, Oğuzhan İlköğretim Okulu, Kılıçaslan İlköğretim Okulu, İnönü İlköğretim Okulu, Selma Yiğitalp İlköğretim Okulu, Sıdıka Akdemir İlköğretim Okulu, Mustafa Şık İlköğretim Okulu, Özel Takev İlköğretim Okulu, Narlıdere İlköğretim Okulu, İhsan Çelikten İlköğretim Okulu, Didem Işıklı İlköğretim Okulu, Hasan İçyer İlköğretim Okulu.

Tarihçesi :

İlçenin bulunduğu bölgeyi Romalılar Akhilleion diye adlandırmaktadır. Batı Anadolu ve Akdeniz havzasının en eski halklarından olan Luvi'lerin dilinde "su geçidi, boğaz" anlamlarına gelmektedir. Aynı kelime Osmanlılarda ise Sancak Kale, günümüzde Yeni Kale olarak ifade edilmektedir. İlçe tarihi, İzmir'in tarihi ile atbaşı gitmiştir. Antik çağda (İ.Ö. 2 bin yılları) Luvilerin bölgede egemen olduğu Hitit yazıtlarında belirtilmektedir. İ.Ö. 8.yüzyıl'dan itibaren Hellen kültürü bölgeye yerleşmeye başlamıştır. Bu yüzyıldan sonra bölge 5.yüzyıla kadar Lidya ve Pers egemenliğinde kaldı. 4. Yüzyılda Makedonya Kralı Büyük İskender'le birlikte Hellenistik çağ başlamıştır. 2.yüzyılda Romalıların, Roma İmparatorluğunun bölünmesiyle Bizanslıların egemenliği altında kalmıştır. 1071 yılında Selçuklu Beylerinden Çaka bey tarafından ele geçirilen bölge, daha sonra Selçuklular, Bizans, Ceneviz ve Rodos Şövalyeleri arasında el değiştirmiştir. Selçuklu Devletinin yıkılmasından sonra Aydınoğulları topraklarına katılan yöre daha sonra Osmanlı egemenliğine girmiştir. Osmanlı Devletinin Ankara Savaşını kaybetmesiyle tekrar Aydınoğulları'nın eline geçen bölge 2.Murat döneminde Osmanlı egemenliğine girmiştir. 1472 yılında bölgenin Venedik saldırısına uğramasıyla İzmir büyük ölçüde tahrip olmuştur. 1666 yılında şimdiki Yenikale mahallesi içinde kalan Sancakkale, Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz donanması tarafından iki kez topa tutulur. Birinci saldırıda ölen subay ve erlerimiz Narlıdere Şehitliğinde gömülüdür. Kale Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış ve 1688 depreminden sonra birkaç kez tamir görmüştür. 15 Mayıs 1919'da Yunan işgaline uğrayan yöre 9 Eylül 1922'de kurtarılmış ve 12 Eylül 1922'de Albay Çolak İbrahim ile Yüzbaşı Kemalin birlikleri düşmanı bölgeden tamamıyla temizlemiştir.

 Copyright 2009, Alize Rent A CarTüm Hakları Saklıdır.
web tasarım izmir